Цмокаленко Дмитро Гнатович

Письменник від народу – наш земляк, видатний прозаїк і публіцист, член спілки письменників СРСР з 1952 року, меценат газети «Зоря Придніпров’я» – Дмитро Гнатович Цмокаленко.

Народився він 25 вересня 1922 року в селі Битяги, колишнього Великокринківського, а нині Глобинського району в родині селянина-бідняка.

Після закінчення Великокринківської середньої школи у серпні 1941 року був призваний до лав Червоної Армії. Пройшов нелегкими дорогами війни до Перемоги, мав тяжкі поранення.

Демобілізований у червні 1945 року з посади командира батареї у званні старшого лейтенанта. У 1951 році закінчив вищу партійну школу при ЦК Компартії України. Працював на журналістській та видавничій роботі у редакціях районного, обласного та республіканського рівнів.

У різний час очолював видавництво «Каменяр», працював у редакціях «Зоря Комунізму» Великокринківського району, «Радянська волинь», «Радянська Україна», журнал «Жовтень». З 1963 року – заступник завідуючого відділом культури ЦК Компартії України, в 1972-1984 рр. – перший заступник голови Держкомвидаву.

Перу В.Г. Цмокаленка належать книжки оповідань і нарисів «Зірниці над Дніпром» (1952), «Шахтарська сторона» (1954), «Право на дружбу» (1956), повістей «Суворе повноліття» (про події 1941-1943 рр. на території району) видана в 1959, 1964, 1972, 1982 роках, кіноповість «Суддями будемо ми» (1961); збірки новел і памфлетів «Таємниці далеких берегів» (1965) і т.д. За книгу «Таємниці далеких берегів» Дмитра Гнатовича у 1965 році удостоєно премії імені Ярослава Галана.

За військові подвиги та сумлінну працю його було нагороджено двома орденами Вітчизняної війни 1-го ступеня, орденами Червоної Зірки, Трудового Червоного Прапора, двома орденами «Знак Пошани», двадцятьма медалями, двома Почесними Грамотами Президії Верховної Ради УРСР.

Дмитро Гнатович Цмокаленко – заслужений працівник культури України. Нині покійний. Пам’ять про нього – професіонала найвищого рівня, блискучого публіциста, самобутнього прозаїка, письменника від народу, назавжди залишиться в пам’яті земляків.